آذرماهتاب جاوید

چراغ روکار و مقایسه با توکار؛ کدام برای محوطه مناسبتر است؟

چراغ روکار محوطه و فضای بیرون (Surface-Mounted Light) به مدت چندین دهه پرکاربردترین و بهترین تجهیزات روشنایی بوده اند که با تنوع طرح و مدل خود توانسته اند سلیقه های مختلفی را پوشش دهند. با این حال در برخی قسمت های نورپردازی محوطه می توان از چراغ های توکار (Recessed Lights) نیز استفاده کرد که با وجود زیبایی ظاهری و شیک نشان دادن منطقه و محیط اطراف، با محدودیت ها و معایب خاصی هم همراه هستند. هدف ما در ای مقاله این است که بتوانیم به خوبی بررسی کنیم که فرق بین چراغ روکار و توکار چیست؟ برای نورپردازی محوطه ویلا و باغ و حتی نورپردازی نما، کدام یک بهتر هستند؟ همان چراغ های روکار را استفاده کنیم یا چراغ های توکار گزینه بهتری به نظر می رسند؟

همه ما می دانیم که اگر نورپردازی محوطه و فضای بیرون به شکل اصولی و منطقی انجام شده باشد چه تأثیر زیادی روی روحیه افراد، زیباسازی محیط، نشان دادن نقاط قوت و کانونی، تأمین امنیت و حتی زیبایی معماری فضا خواهد داشت. برای اینکه از چنین مزایایی در فضای بیرونی منزل و محل کار بهره مند باشیم باید نسبت به نکات و راهنمای خرید چراغ حیاطی، شناخت انواع چراغ حیاطی و همچنین انتخاب مدل درست روکار یا توکار تسلط کامل داشته باشیم. دو مورد ابتدایی قبلا به طور مفصل توضیح داده شده اند و در این مقاله به توضیح مورد سوم خواهیم پرداخت تا نتیجه بگیریم چراغ روکار بهتر است یا توکار؟ با آذرماهتاب جاوید، بزرگترین تولید کننده چراغ های محوطه همراه باشید.

انواع چراغ های روکار محوطه

ابتدا با توضیح کوتاهی در مورد اینکه چراغ روکار چیست شروع می کنیم. چراغ های روکار همانطور که از اسمشان مشخص است به چراغ هایی می گویند که تمامی تجهیزات و ساختار آنها پس از نصب مشخص هستند و برای نصب آنها نیازی به تغییر در سقف یا کف و دیوارها وجود ندارد. از طرفی چراغ های روکار چون بدنه و ظاهر مشخصی دارند هنگام تزیین دکوراسیون محوطه و فضای بیرون، به خوبی با محیط اطراف هماهنگ شده و جلوه خاصی پیدا می کنند. اکنون که با تعریف این نوع چراغ های روشنایی آشنا شدید به معرفی و توضیح انواع چراغ روکار محوطه می پردازیم.

 • چراغ های روکار آویز (Pendant Lights)

چراغ های آویز محوطه آذرماهتاب جاوید تجهیزات روشنایی هستند که به وسیله یک پایه به سطح مورد نظر وصل شده و سعی در روشن کردن فضای اطراف خود را هر چند به شکل محدود دارند. چراغ های آویز در بین معماران و طراحان فضای خارجی محوطه محبوبیت زیادی دارد و از آنها به عنوان چراغ تراس و بالکن، چراغ آلاچیق و حتی درب ورودی حیاط استفاده می کنند. طبق اعلام شرکت های خارجی معتبر نظیر Delta Light حدود 80 تا 90% برخی از محوطه و فضاهای بیرونی ساختمان ها را چراغ های آویز تشکیل می دهند که شرکت آذرماهتاب جاوید نیز در ساخت آنها حساسیت زیادی به خرج داده و شما می توانید چراغ آویز دکوراتیو نیز خریداری کنید.

Azar Mahtab Javid
 • چراغ های روکار دیواری (Wall Mounted Lights)

چراغ روکار دیواری که نمونه های چراغ دیواری دکوراتیو را Sconce می گویند همانطور که نامشان پیداست بر روی سطح دیوار نصب می شوند. این چراغ ها به شکل نورپردازی به سمت بالا، پایین و اطراف (Diffuse Light) عمل می کنند که در فضاهای بیرون یکی از پرکاربردترین و پرفروش ترین چراغ های آذرماهتاب جاوید هستند. اگر چراغ دیواری دکوراتیو می پسندید قبل از خرید راهنمای آن را مطالعه کنید. از چراغ روکار دیواری در فضاهایی مثل تراس و بالکن، دیوارهای اطراف باغ و ویلا، نما و حتی آلاچیق استفاده می کنند. برای آشنایی با انواع چراغ دیواری حتما مقاله موجود در سایت را مطالعه کنید تا براساس سبک و سایر ویژگی های محوطه و فضای بیرون، بهترین مدل را خریداری کنید.

 • چراغ های سقفی (Ceiling Lights)

چراغ های سقفی نمونه دیگری از چراغ های روکار هستند. چراغ سقفی روکار تزیینی برای فضاهایی مثل تراس و بالکن و یا جلوی درب ورودی ساختمان و حیاط نصب می گردند. این چراغ ها برخلاف چراغ های آویز کاملا به سقف چسبیده هستند و هیچ فاصله بین چراغ و سقف نمی بینید. معمولا اگر فضایی در محوطه بیرونی منزل دارید که سقف کوتاهی دارد، چراغ های سقفی برای تأمین نور از بالا مناسبتر از آویز هستند. چراغ روکار سقفی در فضای بیرون کاربرد زیادی ندارد به همین دلیل بخشی از تولیدات شرکت آذرماهتاب جاوید را به خود اختصاص نداده است!

Azar Mahtab Javid
 • چراغ های روکار پارکی ‏(‏Public Park Lights‏)

چراغ های روکار پارکی در فضاهای باز و عمومی مثل پارک، فضاهای سبز، محوطه باغ و ویلا نصب می گردند. این چراغ ها عمدتا پایه کوتاه هستند و تعداد شاخه آنها نیز قابل تغییر است. در فضاهای پارک و فضای سبز چراغ توکار زمینی هم استفاده می کنند اما چراغ های روکار پارکی هنوز هم سهم زیادی از روشنایی را در این فضاها به خود اختصاص می دهند. برای مطالعه انواع مدل های چراغ روکار پارکی آذرماهتاب جاوید حتما مطلبی که در این رابطه نوشته شده را مطالعه کرده و سپس خریداری کنید.

 • چراغ های روکار چمنی (Lawn Lights)

انواع چراغ های چمنی  در دسته انواع چراغ روکار قرار می گیرند که بسته به نوع کاربری و محل استفاده اسامی مختلفی هم به آنها اطلاق می گردد. به عنوان مثال اگر چراغ روکار نورپردازی چمنی را در کنار مسیر رفت و آمد محوطه و فضای باغ و ویلا نصب کنید به آنها Path Lights می گویند.

اما اگر همین چراغ های چمنی را با پایه های لوکس و کوتاه در فضای چمن و سبز محوطه نصب کنید به آنها چراغ چمنی گفته می شود. با اینکه نمونه توکار چراغ های چمنی در پای درختان برای نورپردازی به سمت بالا و یا در کنار مسیرهای رفت و آمد نصب می گردند اما برای ویلا و باغ های لوکس و لاکچری مناسب نیستند چون نمی توانند به خوبی سبک لوکس فضای شما را نشان دهند. این در حالی است که در سبک های لوکس و لاکچری باید تمامی اجزا مشخص و هماهنگ با محیط اطراف باشند و فضا را خالی نشان ندهند.

 • چراغ های روکار سردری (Mount Lights)

یکی از نمونه های چراغ روکار جدید، نمونه های سردری هستند که برای فضاهای ویلا و باغ های لوکس و لاکچری که ستون های سنگی مناسب و یا سردرب های شیک و بسیار زیبا دارند خریداری می شوند. حتی از چراغ های سردری بر روی دیوار ویلا و باغ نیز استفاده می کنند. چراغ روکار محوطه از نوع سردری علاوه بر تأمین امنیت محیط به زیباتر ساختن و تزیین بیشتر فضای شما کمک می کنند. شرکت آذرماهتاب جاوید با تولید انواع چراغ سردری در سبک ها و طراحی های مختلف به فکر زیبایی و لوکس نشان دادن فضای محوطه شماست. برای خرید چراغ سردری، برای اینکه بتوانید بهترین مدل محصولات آذرماهتاب جاوید را خریداری کنید حتما مقاله ای که در لینک مشخص شده را مطالعه کنید.

Azar Mahtab Javid
 • چراغ روکار سرلوله ای (Pole-Mounted Lights)

یکی دیگر از انواع چراغ روکار ساختمان، چراغ های سرلوله ای هستند که بر روی پایه های مشخص با ارتفاع مختلف در فضای محوطه ویلا و باغ و فضاهای عمومی نصب می شوند. شرکت آذرماهتاب جاوید برای چراغ های سرلوله پایه هایی با ارتفاع 56 تا 220 سانتیمتر تولید کرده که بسته به تقاضای مشتری تا 3 متر نیز قابل تولید هستند. این دسته از چراغ های روکار هیچ جایگزینی ندارند و فقط نمونه های روکار آن در سطح کشور و جهان تولید می گردند که شرکت آذرماهتاب جاوید به طور خاص در این زمینه از پیشگامان صنایع روشنایی است.

Azar Mahtab Javid
 • چراغ روکار راه پله (Step Lights)

چراغ های روکار راه پله در نورپردازی محوطه ویلا، باغ و ساختمان های مختلف بر روی بخش های مختلف راه پله های فضای بیرون مثل دیوار و کف نصب می شوند. چراغ راه پله براساس مکانیسم عملکرد و محل نصب در انواع مختلف مثل چراغ روکار زیر پله ای، دیواری و غیره تولید می شوند که توصیه می کنیم حتما مقاله مربوطه را مطالعه کنید و سپس نسبت به خرید اقدام نمایید. در حال حاضر ما در شرکت آذرماهتاب جاوید پرکاربردترین نوع، یعنی چراغ دیواری راه پله و چراغ های چمنی اطراف راه پله ها را تولید می کنیم که برای هر یک طراحی های مختلفی هم در نظر گرفته ایم تا سلیقه های مختلف را مثل همیشه پوشش دهیم.

 • چراغ روکار اسپات لایت یا تابش نقطه ای (Spot Lights)

این مدل چراغ روکار جدید طرفداران بسیار زیادی در بین مصرف کنندگانی دارد که در فضای محوطه خود، مجسمه یا بخش های مهم زیادی دارند و می خواهند با چراغ های اسپات لایت آنها را بولد کنند. با این چراغ ها می توانید نور را به سمت نقطه ای که می خواهید هدایت کنید. برای آشنایی بیشتر با چراغ های اسپات لایت یا تابش نقطه ای مقاله جامع ما را مطالعه کنید.

نکته: در بررسی و مقایسه چراغ روکار و توکار زمینی، دقت داشته باشید که برخی از محصولات چراغ روکار، نمونه توکار یا جایگزین مناسب و پرفروشی ندارند. به عنوان مثال چراغ های سرلوله و سردری از نمونه هایی هستند که فقط نمونه روکار آنها کاربرد و استفاده گسترده در بین مصرف کنندگان خرد و عمده دارد.

انواع چراغ های توکار محوطه

چراغ های توکار (Recessed Lights) که معمولا با تنوع طرح و مدل بسیار کمتر و عمدتا به فرم دایره و مربع تولید می گردند بیشتر در محیط داخلی خانه و محل کار استفاده می شوند و کاربرد بیرونی کمتری دارند مخصوصا اگر بخش های سرپوشیده یا مسقف نداشته باشید. همانطور که از اسم این چراغ ها مشخص است، چراغ های توکار درون سقف، کف زمین یا دیوار نصب شده و هم سطح قرار می گیرند که به دلیل زیبایی و تمیزی نهایی کار، طرفداران خاص خود را دارند. رایج ترین نوع لامپ برای چراغ های توکار نیز از نوع LED است.

دلیل تنوع کمتر طرح و مدل چراغ های توکار این است که پنل و اکثریت بخش های این چراغ ها مخفی است و نمود ندارد بنابراین هزینه خاصی هم بابت طراحی آن در نظر نمی گیرند. این ویژگی دقیقا برخلاف چراغ های روکاری است که با تنوع زیادی از مدل ها و طرح ها روبرو هستید. در ادامه با انواع چراغ توکار روشنایی و ویژگی هر یک آشنا خواهید شد.

 • چراغ توکار بدون تریم یا باز (Open Recessed Lights)

این نوع چراغ توکار به دلیل اینکه هیچ نوع تریم یا قاب یا حاشیه دارند نور بیشتری به محیط می دهند و برای روشنایی فضاهای بزرگ مناسبتر هستند. با این حال احتمال ایجاد خیرگی و آلودگی نوری در این چراغ ها بیشتر است.

 • چراغ توکار با دریچه مرکزی (Pinhole Recessed Light)

این چراغ ها نور را از طریق سوراخی که در وسط پنل قرار دارد عبور می دهند بنابراین بیشتر به عنوان نور تأکیدی به کار رفته و کاربرد خاصی دارند. به عنوان مثال از این نوع چراغ توکار بالای مجسمه یا قاب های هنری استفاده می کنند.

 • چراغ توکار قاب دار (Baffle Recessed Light)

این نوع چراغ ها همراه با یک قاب یا تریم در اطراف پنل ساخته شده و لامپ داخل آن قرار می گیرد که به منظور کاهش خیرگی نور لامپ اضافه شده است. معمولا بخش داخلی این چراغ ها تیره رنگ است و دورتادور آن شیاردار طراحی شده تا جلوی آلودگی نوری را بگیرد.

 • چراغ توکار اسلات دار (Slotted Recessed Light)

چراغ های توکار در این مدل، ریم یا حاشیه مسطحی دارند که دقیقا هم سطح با سقف یا دیوار قرار می گیرد. در این نوع چراغ ها هم نور از طریق بخش مرکزی پنل به محیط تابیده می شود اما امکان جابجایی و تنظیم تا 35 درجه وجود دارد.

 • چراغ توکار چرخان یا تنظیم شونده (Adjustable Recessed Light)

مدل بعدی در دسته چراغ های توکار، مدل های چرخان یا تنظیم شونده هستند که با چرخش سر چراغ امکان تنظیم هدایت نور وجود دارد. قاب یا حاشیه نازک برای این چراغ ها در نظر می گیرند و هم سطح نصب می شوند.

 • چراغ توکار دکوراتیو (Decorative Recessed Light)

این چراغ ها معمولا قاب دار هستند اما نمونه های بدون حاشیه و قاب هم وجود دارند. معمولا به دلیل نوع خاص طراحی و فرم ظاهری، به آنها دکوراتیو می گویند. چراغ های توکار دکوراتیو مشابه با نمونه های روکار در فضاهای خاص و لوکس کاربرد دارند.

Azar Mahtab Javid
 • چراغ توکار وال واشری (Wall-Washer)

یک نوع چراغ توکار دیواری که در مدل های قابل تنظیم و چرخان و قاب دار تولید شده و رقیب مدل های روکار است. در نورپردازی آبنما سنگی و دیواری، مدل های وال واشری کاربرد زیادی دارند و با مخفی شدن در دل دیوار و کف و نورپردازی رنگی و بسیار زیبا، محیط شما را بسیار شیک و لوکس می کنند.

 • چراغ توکار دفنی (‏Well Lights‏ و یا ‏In-ground Lights‏)

به چراغ توکار روشنایی زمینی و دیواری، چراغ دفنی هم می گویند که قابلیت نصب در کف زمین، نما و راه پله ها را دارد. این چراغ ها نه تنها نور اذیت کننده ای ندارند بلکه زیبایی محیط شما را هم چند برابر می کنند. در رابطه با چراغ های دفنی به طور مفصل در مقاله ای جداگانه توضیحات لازم را ارائه کرده ایم. اگر قصد خرید چراغ های دفنی را دارید حتما قبل از خرید این مقاله را مطالعه کنید.

 • چراغ توکار استخری

مدل دیگری از چراغ های توکار که برحسب محل نصب به چند دسته تقسیم می شوند. چراغ های توکاری که در اطراف فضای استخر نصب می شوند و مدل هایی که در داخل استخر نصب خواهند شد. برای هر دو مدل دقت کنید که حتما چراغ توکار ضد آب و رطوبت باشد تا در اثر تماس با آب و رطوبت خراب نشوند. به منظور پیاده سازی نورپردازی استخر به شیوه صحیح و اصولی حتما مقاله مربوطه را مطالعه کنید و سپس چراغ مناسب را تهیه نمایید.

Azar Mahtab Javid
 • چراغ توکار پارکینگی

چراغ های پارکینگی که در پارکینگ منازل شخصی و یا پارک های سرپوشیده و بدون سقف در فضاهای عمومی نصب می گردند، اصول نورپردازی و شیوه انتخاب خاص خود را دارند. چراغ های توکار پارکینگی با هدف بیشتر کردن امنیت فضا، ایجاد آرامش و اطمینان، زیباسازی محیط و مشخص کردن عالی تمامی جزئیات و همچنین کاهش برخورد و تصادفات به کار می روند. شرکت آذرماهتاب جاوید مدل های چراغ روکار پارکینگی را تولید می کند. قبل از خرید چراغ پارکینگی توکار و روکار حتما نکات و راهنمای خرید چراغ پارکینگی را مطالعه نمایید.

چراغ روکار بخریم یا توکار؟ کدام بهتر است؟

شاید تا اینجا از کلیات مطالب متوجه شدید که چراغ های توکار و روکار هر یک ویژگی هل و کاربردهای خاص خود را دارند. اما با این حال توجه به مزایا و معایب چراغ های توکار و روکار و مقایسه آنها با یکدیگر کمک زیادی می کنند.

مقایسه چراغ روکار و توکار

 • نوع فضای مناسب برای نصب

چراغ روکار محوطه برای فضاهای بزرگ مناسبتر هستند به همین دلیل پرکاربردترین مدل چراغ های محوطه بوده و برای کلیه ساختمان های اداری، تجاری، تالارهای عروسی، سالن های پذیرایی، خانه های مسکونی و محوطه آنها و همچنین محوطه سالن های همایش کاربرد دارند.

 • میزان کیفیت نور

چراغ های توکار نور غیر مستقیم با کیفیت زیاد دارند ولی چراغ های روکار محوطه نور مستقیم به محیط بیرون می تابانند. به همین دلیل باید دقت و حساسیت زیادی موقع نصب داشت.

 • شیوه نصب

چراغ های توکار باید سیم کشی متفاوتی داشته باشند و معمولا بهترین زمان خرید و نصب چراغ های توکار در زمان ساخت ساختمان و محوطه سازی است. برای نصب هم باید سوراخ های مختلف در فضاهای خانه ایجاد کرد. چراغ های روکار محوطه را در هر زمانی می توان نصب کرد و نیاز به سوراخ کاری ندارند.

 • تنوع طرح و مدل

چراغ های توکار شاید زیبایی ظاهری بیشتری داشته باشند اما تنوع طرح و مدل آنها بسیار کمتر از مدل های روکار است. شرکت آذرماهتاب جاوید در حال حاضر بیش از 60 نوع مدل چراغ روکار محوطه با رنگبندی، پایه و شاخه های مختلف تولید می کند که بر این اساس تنوع مدل چراغ های آذرماهتاب جاوید به بیش از 500 نمونه می رسد.

 • تنوع رنگ نور

تنوع رنگ نور در هر دو مدل چراغ روکار و توکار بالاست و محدودیتی ندارند.

 • مقاومت به رطوبت و گرد و غبار

برای نصب برخی چراغ های توکار مثل مدل های استخری و وال واشری باید به شاخص حفاظت آنها دقت ویژه داشته باشید که کمتر از IP68 نباشد این در حالی است که چراغ های روکار با شاخص IP65 بالاترین سطح مورد نیاز هستند. شرکت آذرماهتاب جاوید تمامی محصولات خود را در بالاترین گرید و شاخص حفاظتی ممکن و مورد نیاز تولید می کند.

 • اتلاف انرژی

با اینکه چراغ های توکار مثل انواع چراغ سقفی توکار کاملا به سطح می چسبند اما در هر صورت از کنار پنل و همچنین محفظه و سوراخی که نور از آن تابیده می شود اتلاف انرژی رخ می دهد. این عیب برای چراغ های توکار نقص بزرگی است. اما چراغ های روکار محوطه و فضای داخلی چنین مشکلی ندارند چون در فضای باز اتلاف انرژی معنایی ندارد.

 • نمونه مشابه

برخی مدل های چراغ روکار هیچ جایگزینی ندارند اما شما می توانید برای اکثر مدل های توکار، مدل روکار نیز خریداری کنید. به عنوان مثال چراغ های سرلوله و سردری نمونه توکار ندارند.

 • جنس بدنه

جنس بدنه چراغ های توکار عموما پلاستیکی یا فلزی است و با توجه به اینکه سطح تماس بیرونی کمی دارند چندان روی این مورد حساسیت وجود ندارد. در سمت مقابل چراغ های روکار محوطه با فضای بیرون تماس زیادی دارند و بسیار مهم است که جنس بدنه نسبت به اثرات مخرب آب و رطوبت و همچنین گرد و غبار مقاومت بالایی داشته باشند. امروزه در 80 تا 90% صنایع از جنس آلومینیوم برای ساخت بدنه و پوشش چراغ های محوطه استفاده می کنند به دلیل اینکه مقاومت ذاتی در برابر عوامل محیطی، زنگ زدگی و خوردگی دارد. ما در شرکت آذرماهتاب جاوید علاوه بر انتخاب جنس آلومینیوم برای ساخت تمامی بخش های چراغ های محوطه خود، از روش آلومینیوم دایکاست و پوشش پودری بسیار مقاوم و محکم الکترواستاتیک برای رنگ آمیزی استفاده می کنیم.

چراغ روکار بخریم یا توکار

با توجه به اینکه کاربرد چراغ های روکار در فضاهای باز و عمومی و همچنین محوطه شخصی منزل و شرکت ها، بسیار بیشتر از نمونه های توکار مگر در مدل های تزیینی و دکوراتیو بیشتر است، مدل های روکار چراغ محوطه را پیشنهاد می کنیم. با این حال همه چیز به سلیقه شخصی و اهداف شما از نورپردازی محوطه بستگی دارد.

قیمت چراغ های روکار آذرماهتاب جاوید

شرکت آذرماهتاب جاوید با تولید انواع چراغ های روکار محوطه و عرضه مستقیم به دست مصرف کنندگان، توانسته کلیه محصولات چراغ روکار را با قیمت مناسب به فروش برساند و این در حالی است که تمامی محصولات از بهترین آلیاژهای آلومینیومی با روش دایکاست و رنگ پودری الکترواستاتیک تولید شده اند.

برای اطلاع از شرایط و دریافت راهنمای خرید چراغ های محوطه روکار می توانید با کارشناسان و نمایندگان فروش استان ها تماس حاصل فرمایید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
بخش پشتیبانی آذرماهتاب جاوید
پاسخگوی سوالات شما قبل از خرید هستیم...
کارشناسان ما آماده پاسخگویی هستند