آذرماهتاب جاوید

Azar Mahtab Javid

بایدها و نبایدهای نورپردازی حیاط

نورپردازی حیاط و باغچه از جمله معیارهای زیبایی ساختمان است. نورپردازی اگر به درستی انجام شود، می تواند نمایی خاص و زیبا را بوجود آورد. نکته ای که یک ساختمان را در شب مورد توجه قرار می دهد، نورپردازی مناسب است. اگر این نورپردازی مناسب نباشد، هرچقدر هم که ساختمان به زیبایی طراحی شده باشد ولی به دلیل نداشتن نور از زیبایی آن کاسته می شود. بنابراین نورپردازی حیاط تقریبا اولین چیزی است که نظرها را جلب می کند؛ البته باید در نظر داشته باشیم که انواع نور پردازی مناسب هر حیاط با نکات ویژه آن به سرانجام برسد. در ادامه به بررسی مهمترین باید و نبایدهای نورپردازی حیاط می پردازیم.

اهمیت پرداختن به بایدها و نبایدهای نورپردازی در حیاط منازل

ما در زمینه نورپردازی های درون منزل، نسبت به دکوراسیون خود تصمیم می گیریم. این کار باعث می شود تا تمام متریال با بهترین جلوه برای ما به نمایش گذاشته شوند. در دکوراسیون حیاط منزل هم این نکته باید به خوبی رعایت شود. برای مثال، تصور کنید شما در یک شب تاریک، می خواهید در حیاط خود قدم بزنید. نه تنها حس زیبایی به شما منتقل نمی شود، بلکه ممکن است از آن نمای تاریک گریزان هم باشید!
 
نورپردازی برای حیاط خانه اصول زیادی هم دارد. شما حتی اگر بهترین چراغ محوطه را هم انتخاب کنید اما اصول و نکات نورپردازی را رعایت نکنید، به نتیجه دلخواه نخواهید رسید. در بررسی اصول و نکات، هم بایدها و هم نبایدها را باید بررسی کنیم. این امر خود سبب می شود بتوانید براحتی و با کمترین هزینه، بهترین نوع نورپردازی را برای حیاط منزل خود انجام دهید.
 
علاوه بر این اصول، شناخت حیاط هم اهمیت زیادی دارد. حیاط ها با هم از لحاظ متریال، ابعاد و طراحی دکوراسیون تفاوت دارند. هر حیاطی باید نورپردازی منحصر به خودش را داشته باشد. اگر نورپردازی انتخاب شده باشد ولی مناسب با محیط انتخابی نباشد، قطعا هیچ جلوه جذاب و خاصی را بوجود نمی آورد؛ بنابراین همراه ما باشید تا بایدها و نبایدهای نورپردازی حیاط را به شما توضیح دهیم.
 

4 کاری که نباید در نورپردازی حیاط انجام داد!

در انجام نورپردازی برای حیاط، کار های مختلفی را می توانید انجام دهید. اما باید از برخی از کار ها به سرعت دوری کنید. این کار ها را در 4 مورد خلاصه کرده ایم که بتوانید براحتی هریک را اجرایی کنید:
 

استفاده از لامپ های قدیمی و ارزان قیمت

بهتر است که لامپ های جدید و کم مصرف جایگزین لامپ های قدیمی و پر مصرف شوند؛ چرا که همین امر باعث کاهش هزینه ها می شود. علاوه بر این، این لامپ ها عمر بیشتری نسبت به لامپ های قدیمی و پر مصرف دارند. در تنوع دادن به نورپردازی هم استفاده از لامپ های مدرن و کم مصرف پیشنهاد می شوند. هم به دلیل تنوع رنگ بالا و هم بدلیل قابلیت کنترل شدت نور در آنها این گفته را صحیح می دانیم.
Azar Mahtab Javid

 نصب کردن  ناایمن چراغ های محوطه

از اشتباهات به شدت خطرناک در نورپردازی، می توان به اشتباه نصب کردن و بی دقتی در نصب اشاره کرد. این اشتباه در صورتی خطرناک تر می شود که در نصب چراغ های پایه بلند بی دقتی شود. این چراغ ها ارتفاع بیشتری دارند و نصب اشتباه آنها می تواند منجر به سقوط یکباره لامپ ها و برق گرفتگی شود.
 

نورپردازی کم نسبت به محوطه

در واقع نورپردازی حیاط باید به شکلی صورت گیرد که تمام فضا های موجود را روشن سازد. اینگونه می توان نورپردازی را با کیفیت بالایی فراهم کرد. اینکه بدانید هر چراغ محوطه چقدر روشنایی ایجاد می کند، می تواند شما را در بی نقص انجام دادن نورپردازی کمک کند.
 

استفاده از یک نوع چراغ در همه جای محوطه

برای نورپردازی حیاط؛ چراغ های گوناگونی وجود دارد اما این چراغ ها بر اساس طرح و مدل برای مکان های مختلف محوطه طراحی شده اند. استفاده از انواع چراغ ها در حیاط باید طبق اصول انجام شود. نکته مهم اینجا است که اگر در تمام محیط حیاط از یک چراغ استفاده کنید، به سختی می توان تنوع بالایی را برای نورپردازی شما در نظر گرفت.
 

کارهایی که نورپردازی را منحصر به فرد می کنند!

همیشه اولین قدم برای نورپردازی حیاط و باغچه، بررسی کردن امنیت است. امنیت به این علت اهمیت دارد که این محوطه ها معمولا سقفی ندارند و به همین دلیل توجه به امنیت در روشنایی حیاط و باغچه الزامی است.
باید اول: برای بررسی کردن امنیت، از نقشه سیستم آبیاری حیاط باید دقیقا اطلاع داشته باشید. اینکه لوله های آب از کدام بخش های زمین و دیوارها عبور می کنند و عمق هر کدام چقدر است. باید مطمئن شد که سیستم نورپردازی در مسیر آب قرار نگیرد. اگر هم قرار گرفت وسایل استفاده شده باید در برابر آب مقاوم باشد.
باید دوم: نقشه مسیر های عبوری باید مورد بررسی قرار بگیرند. به علت اینکه مسیر های عبور باید از مابقی مکان ها روشن تر باشند.
باید سوم: تا جایی که می توانید از ابزارهایی استفاده کنید که در چشم نباشند و نظم و زیبایی محیط را بر هم نزنند.
باید چهارم: نورپردازی حیاط باید طوری انجام شود که گیاهان زنده در مسیر تابش نور مصنوعی قرار نگیرند.
باید پنجم: مکان های نزدیک به در ورودی باید روشن تر از بقیه مکان ها باشند. این مسئله امنیت ساختمان را هم بیشتر می کند.
Azar Mahtab Javid
جمع بندی
روشن سازی و نورپردازی نباید در پایان کار ساختمان مورد توجه قرار گیرد. باید از ابتدای کار به آن توجه کرد تا بتوان میزان نور مناسب برای هر محیط را یافت. نورپردازی حیاط یکی از مهمترین کار ها در زیبایی سازی نمای ساختمان است.
رعایت اصول، بایدها و نبایدها در نورپردازی برای حیاط بسیار حیاتی هستند. شما باید بدانید که دقیقا می خواهید با چه منظوری نورپردازی را انجام دهید. اگر احساس می کنید که برای مشورت درباره نورپردازی حیاط به تیم کارشناسان خبره نیاز دارید، شرکت صنایع روشنایی آذرماهتاب جاوید بهترین گزینه برای همراهی کردن شما است. با کارشناسان آذرماهتاب جاوید می توانید حیاط خانه ای شیک و جذاب داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
بخش پشتیبانی آذرماهتاب جاوید
پاسخگوی سوالات شما قبل از خرید هستیم...
کارشناسان ما آماده پاسخگویی هستند