آذرماهتاب جاوید

Azar Mahtab Javid

اهمیت نورپردازی محوطه کارخانه!

بسیاری از کارخانه ها به نورپردازی محوطه کارخانه خود اهمیتی زیادی نمی دهند. همه وقتی از نورپردازی می شنوند، فکر می کنند که کار ساده ای است؛ اما همین کار ساده وقتی بدون دقت انجام شود، می تواند نمای کارخانه، میزان امنیت محوطه و زیبایی فضای سبز پیرامون آن را خراب کند. نورپردازی درست در محوطه کارخانه روی کیفیت عملکرد کارکنان بسیار تاثیر می گذارد. برای انجام یک نورپردازی درست، مهمتر از همه انواع چراغ های محوطه  است. در ادامه این مقاله به نورپردازی محوطه کارخانه و همچنین به انواع چراغ ها و انتخاب هر کدام می پردازیم.

اهمیت نورپردازی محوطه کارخانه چست؟

در مکان های مختلف مانند هتل، ساختمان یا در داخل شهرها، نورپردازی با کیفیت بالا به کار رفته است. فرض کنید که این نورپردازی ها وجود نداشتند، دیگر هیچ یک از این مکان ها جذابیت قبل خود را نداشتند و رفت و آمد در این مکان ها بسیار کم می شد.

نورپردازی محوطه کارخانه ها هم به همین دلیل اهمیت دارد؛ اما وقتی حرف از نورپردازی می شود، همه فکر می کنند که همه مکان ها را باید نورپردازی کنیم تا به نتیجه دلخواه برسیم. اما این طور نیست. اگر مکان مورد نظر ما اینگونه نورپردازی شود، چراغ های زیادی روشن می مانند و همین امر باعث می شود تا هزینه بسیاری برای این چراغ های روشن صرف کنیم که این مورد اصلا مقرون به صرفه و اصولی نیست.

محوطه کارخانه یک منظره مهم و زیبا است. فرض کنید در روشنایی و نورپردازی محوطه کوتاهی کرده باشید. در این صورت این محیط زیبایی ذاتی خود را از دست می دهد. بعضی از افراد زیبایی محوطه کارخانه خود را به بالاترین سطح می رسانند اما این زیبایی به چشم نمی آید و تنها دلیل آن، نداشتن یک نورپردازی درست در محوطه کارخانه است. نورپردازی به حدی اهمیت دارد که اگر به خوبی انجام شود، می تواند باعث پیشرفت و بازدهی خوب در جلوه بصری محوطه کارخانه شود.

نکات نورپردازی محوطه کارخانه

انتخاب چراغ درست برای نورپردازی محوطه کارخانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در کارخانه باید نورپردازی به بهترین شکل خودش انجام شود تا کارکنان در حال کار، احساس خوبی داشته باشند. در ادامه به معرفی کار هایی که کمک می کند تا نورپردازی ایده آلی در محوطه کارخانه داشته باشید، می پردازیم:

  • انتخاب رنگ و کیفیت نور مناسب

در محوطه کارخانه انتخاب نور مناسب برای نورپردازی یکی از مهم ترین اصل برای جلب توجه و افزایش مشتری است. وقتی وارد کارخانه می شویم، ابتدا محوطه کارخانه را می بینیم. اگر این محوطه کیفیت روشنایی مناسب و رنگ زیبایی داشته باشد، به یکی از کارخانه های شگفت انگیز تبدیل می شود.

برای انتخاب درست رنگ نور و کیفیت بی نظیر باید چراغ های مناسبی انتخاب شوند. شرکت آذرماهتاب جاوید تهران در رنگ های مناسب و کیفیت نور بی نظیر، انواع چراغ های محوطه از جمله محوطه کارخانه را تولید می کند. می توانید با توجه به نیاز خود از نوع رنگ و کیفیت نور، هریک را به دلخواه انتخاب کنید.

  • تنظیم موقعیت قرارگیری چراغ ها

وقتی که رنگ مناسب محوطه را انتخاب کردیم، باید آنها را در مکان های مناسبی قرار دهیم تا جذابیت نورپردازی به چند برابر خود برسد. سعی کنید کل مکان های کارخانه را بشناسید و با توجه به آن، مکان چراغ ها را انتخاب و تنظیم کنید. این کار شاید در نگاه اول ساده بنظر بیاید، اما می توانید تصویر زیر را مشاهده کنید که این مقوله در آن به شدت به چشم می آید.

Azar Mahtab Javid
  • تنظیم شدت نور

شدت نور در نورپردازی محوطه کارخانه بسیار مهم است. یکی از اشتباهات رایجی که در نورپردازی انجام می شود، نورانی کردن با شدت نور بالا در کل محوطه کارخانه است. شدت نور باید در هر مکان بخصوص، تنظیم شود و ترکیبی از نور و تاریکی را شاهد باشیم. در تنظیم شدت نور یا زیاده روی می شود یا کم کاری. هریک از این دو مشکل که در تنظیم نور ایجاد می شود، در نهایت باعث می شود تا نورپردازی شما بهترین حالت را به خود نگیرد.

Azar Mahtab Javid
  • نورپردازی مختلف در فضاهای مختلف کارخانه

همه نقاط کارخانه باید نورپردازی انجام شود که یکی از مهمترین مکان ها، محوطه کارخانه است. نورپردازی محوطه کارخانه برای ایجاد بحث امنیت هم لازم است. امنیت آن می تواند دید بهتر برای رفت و آمد شما و مهمانانتان باشد و همچنین باعث غیر ممکن شدن ورود افراد مختلف به محوطه شود.

علاوه بر این، زیبایی نورپردازی در یک کارخانه آنجایی مشخص می شود که بتوانید نورپردازی محیط داخل را با محوطه بطور هماهنگ انجام دهید. این کار باعث می شود تا احساس خوبی از ورود به کارخانه از همان ابتدا آغاز شود.

اصول نورپردازی محوطه کارخانه

نورپردازی درست محوطه باعث می شود تا کارخانه به زیبایی کامل خود برسد. همچنین نورپردازی از لحاظ ایمنی هم اصولی دارد که رعایت آنها باعث می شوند تا بتوانید بهترین نورپردازی را داشته باشید. برای مثال، سعی کنید نورپردازی محوطه در کارخانه شما، بتواند تمام مکان های تاریک را روشن سازد. این کار باعث می شود تا امنیت محوطه تا حد زیادی تضمین شود.

نورپردازی درست باید به گونه ای باشد تا موانع، پله ها و تابلوها که در محوطه کارخانه وجود دارند، به خوبی قابل رویت باشد. در محوطه کارخانه زیبایی بسیار اهمیت دارد و نورپردازی که در محوطه انجام می شود، رابطه مستقیم با این امر دارد. نتیجه این نکات این که نورپردازی محیط کارخانه باید تمام زیبایی ها را داشته باشد.

یکی دیگر از اصول نورپردازی، کنترل نور زیاد یا اشعه نور است که نباید به طور مستقیم در مقابل چشم و صورت تابیده شود؛ زیرا موجب ناراحتی چشم می شود. معمولا چشم انسان نسبت به نور غیر مستقیم واکنش بدی نشان نمی دهد. اما اگر این نور بطور مستقیم به چشم های یک فرد بتابد، قطعا او را اذیت خواهد کرد.

انواع نورپردازی محوطه کارخانه

برای نورپردازی محوطه کارخانه به چراغ های مخصوص به آن نیاز داریم. چراغ هایی که می توان با توجه به آنها یک نورپردازی دقیق را انجام داد. در ادامه به انواع این چراغ ها می پردازیم:

  • چراغ های سرلوله

چراغ حیاطی سرلوله یکی از چراغ های کاربردی است که برای نورپردازی محوطه به کار می رود. محوطه کارخانه مکان بزرگی است که برای نورپردازی مناسب آن باید چراغ هایی انتخاب شود که روشنایی زیادی دارند. چراغ های سرلوله بهترین گزینه برای این منظور هستند. این چراغ روشنایی بالایی دارند و می توانند به بهترین شکل، محوطه را روشن سازند.

چراغ های سرلوله ای شامل پایه های مختلف از متوسط تا بلند هستند. این چراغ ها به زیبایی هر چه تمام طراحی شده اند که باعث می شود نورپردازی محوطه کارخانه بسیار زیبا شود.

  • چراغ های چمنی

محوطه کارخانه شامل قسمت های مختلفی است، یکی از مهم ترین مکان محوطه چمن، باغ و باغچه است. برای نورپردازی این مکان ها چراغ های چمنی پیشنهاد می شود. انواع چراغ چمنی در نوع پایه کوتاه می تواند در داخل چمن یا محیط باغ قرار بگیرند. چراغ چمنی در نوع پایه بلند برای نورپردازی فضاهای چمنی بزرگ استفاده می شوند تا روشنایی کافی ایجاد شود.

چراغ های چمنی انواع مختلفی دارند که هر نوع از آنها کاربردهای ویژه خود را دارند. این چراغ ها دارای جنس بدنه آلومینیوم بوده و در مقابل گرد و غبار، باران و برف بسیار مقاوم عمل می کنند؛ پس یکی از بهترین چراغ ها برای محوطه کارخانه به شمار می روند.

  • چراغ های دفنی

یکی دیگر از چراغ های که برای محوطه کارخانه کاربردی است، چراغ های دفنی نام دارد. چراغ های دفنی در مقابل عواملی مانند باران و برف مقاوم هستند. این طراحی باعث می شود تا در مواقع بارش دچار خرابی نشوند. این چراغ ها انواع مختلفی دارند و کیفیت نور بالایی تولید می کند. چراغ دفنی یکی از کاربردی ترین چراغ ها برای ایجاد امنیت در مکان های تاریک هستند.

جمع بندی
در این مقاله از مقالات آذرماهتاب جاوید ، به اهمیت نورپردازی در محوطه کارخانه پرداختیم و به صورت کامل توضیح دادیم. گفتیم که نورپردازی برای بهتر نشان دادن محوطه کارخانه شما ضروری است و باعث پیشرفت و بهبود جلوه بصری می شود. برای انجام یک نورپردازی درست، شناخت انواع چراغ ها و در نهایت انتخاب چراغ محوطه کارخانه بسیار مهم است. این چراغ باید خصوصیاتی از جمله کیفیت رنگ مناسب داشته باشد. تنظیم شدت نور و محل قرارگیری چراغ ها می تواند نورپردازی شما را به یک نورپردازی موفق تبدیل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
بخش پشتیبانی آذرماهتاب جاوید
پاسخگوی سوالات شما قبل از خرید هستیم...
کارشناسان ما آماده پاسخگویی هستند